Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив у арешті колишнього гендиректора “Харківобленерго” Костянтина Логвиненка та керівника “Енерго-тайм” Олександра Козира, звільнивши їх під заставу. Розслідування стосується масштабної корупційної схеми, яка завдала державі збитків на 132,5 млн грн.
Про це повідомив журналіст Олег Новіков. За його даними, обох підозрюваних відпустили під заставу – Логвиненка під 3,5 млн грн, а Козира під 3 млн грн. У відповідь на таке рішення, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) подала скаргу на ці рішення до Апеляційної палати ВАКС, і розслідування триває.
Офіційно ім’я Логвиненка не озвучувалось, але саме він обіймав вказану НАБУ (Національне антикорупційне бюро) посаду у роки, в які проверталась схема. Суть справи полягає в організації масштабної корупційної схеми, яка була виявлена у 2021-2022 роках. За даними НАБУ та САП, Логвиненко, разом з іншими фігурантами, сприяв обранню двох “потрібних” компаній переможцями державних закупівель. Ці закупівлі стосувалися 11 904 трансформаторів та 79 425 електричних лічильників, ціни на які були суттєво завищені – на деякі з них аж у п’ять разів.
Загалом, вартість угоди для “Харківобленерго” була завищена на 132,5 млн грн, з яких збитки компанії через часткове виконання договору склали 12,5 млн грн. Слідство вважає, що реалізацію плану з привласнення решти коштів фігуранти були змушені відкласти через повномасштабне вторгнення РФ, а також через впровадження режиму воєнного стану та надання “Харківобленерго” гуманітарної допомоги.
Українські правоохоронні органи неодноразово проводили обшуки у підозрюваних, зокрема у Логвиненка та Козира. Їм було висунуто підозри за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України. Ці статті передбачають відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, що вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою.
Незважаючи на серйозність звинувачень, ВАКС ухвалив рішення про відмову в арешті підозрюваних, замінивши його на заставу. Крім того, Логвиненко та Козир зобов’язані здавати закордонні паспорти, носити електронний браслет та не відлучатися з місця проживання без дозволу.
Журналіст Олег Новіков зазначає, що ця справа є показовою для розуміння того, як корупційні схеми можуть підривати економічну стабільність країни, особливо в умовах війни. Важливою є також увага до того, що такі корупційні дії мають серйозні наслідки для енергетичної безпеки України.