
Українці та бізнес збільшили частку операцій з євро — такий тренд зафіксували аналітики одного з найбільших операторів валютного ринку України КИТ Group.
«Аналіз тенденцій валютних операцій, зокрема через дані КИТ Group, свідчить про зростання популярності євро серед українців, поки долар поступово зменшує свою домінуючу частку. Враховуючи можливу зміну прив’язки гривні до євро, українським бізнесам і громадянам варто бути готовими до нових фінансових реалій», — пише NV.
Аналізуючи дані КИТ Group, видання зазначає, що чітко простежується зміна валютних уподобань українців. У 2023 році долар США займав 78,71% валютних операцій, а вже у 2024-му його частка зменшилась до 74,07%. Це зниження може здатися незначним, але свідчить про важливий тренд — зростання інтересу до інших валют, зокрема до євро. Його частка у валютних операціях українців за рік збільшилась з 20,80% до 25,15%.

«Не менш цікавою є динаміка щодо польського злотого, — зауважують аналітики КИТ Group. — Чи не вперше за останні роки польська валюта набирає популярності в Україні, частка її операцій за рік зросла з 0,36% до 0,56%».
Як пише NV, такі зміни відображають більш тісну інтеграцію населення України та її бізнесу з ЄС та Польщею через активну міграцію, спровоковану війною, а також поглиблення бізнес-зв’язків нашої країни із сусідами в Європі.
«Що стосується інтересу українців до злотого, то він буде зберігатись, — розповідає Віталій Шапран, ексчлен Ради НБУ. — Бо злотий — це валюта-сателіт єврозони».
Ігор Тихонов, голова Правління АТ «Кредитвест Банк» підтверджує зростання частки операцій в євро й інших валютах: «Якщо дивитись за операціями клієнтів нашого банку, а це майже повністю корпоративні клієнти, то частка операцій з євро однозначно збільшилась і перевищує 50%, подекуди в окремі місяці сягає 70% від загального обсягу валютних операцій. Трохи менше зростання фіксується із фунтом стерлінгів і швейцарським франком».
Аліна Шух, фінансова радниця, COO в Smart Family Office, у коментарі NV про зафіксовані КИТ Group тренди уточнила, що українці мають стежити за розвитком подій на валютному ринку: «Минулого року НБУ натякнув на можливу перепідв’язку гривні до євро. Якщо це таки станеться, це змінить достатньо багато для власників експортно орієнтованого бізнесу та інвесторів».
Фінансовий аналітик Василь Невмержицький прогнозує, що зміна балансу валют в операціях українців відбудеться поступово: «Українці звикли до прив’язки нашої економіки до долара, так само за багато років вони звикли «прив’язувати» до американської валюти свої заощадження та вартість великих покупок. Тому цей процес має бути поступовим та органічним — це дозволить адаптуватись економіці, дасть можливість адаптуватись людям та переглянути свої стратегії заощаджень і накопичень».
Українці мають готуватися до можливих змін у валютній політиці, зокрема в контексті вступу до ЄС, попереджує NV: «Зміни валютних уподобань нині свідчать про зростання інтересу до євро й інших європейських валют, що може стати важливим фактором для майбутнього економічного розвитку. Незважаючи на те, що долар залишатиметься основною валютою на ринку, вже зараз варто розглянути можливості диверсифікації заощаджень, зокрема через зберігання частини коштів у євро, фунті чи франку».
Для тих, хто хоче диверсифікувати свої заощадження, інвестиції в менш популярні, але стабільніші валюти можуть стати оптимальним рішенням для довгострокових збережень. Так радять робити експерти.