Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 15 жовтня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
15 жовтня за новим церковним календарем згадують святих Євфимія Солунського, Лукіана Антіохійського, а також священномученика Лукіана Києво-Печерського.
У народі день прозвали Юхим Осінній. Про традиції та прикмети 15 жовтня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі.
15 жовтня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
15 жовтня за новим церковним календарем (28 жовтня за старим) – день пам’яті преподобного Євфимія, мученика Лукіана, пресвітера Антіохійського, і священномученика Лукіана Києво-Печерського, в Дальніх печерах.
Євфимійжив у IX столітті, в місті Анкіра (Галатія). Від народження звали його Микитою, він рано залишився без батька, тому мати наполягла на його ранньому одруженні. Але після того, як у юнака народилася донька, він вирішив присвятити себе служінню Богові, потайки пішов з дому і став ченцем з ім’ям Євфимій. Спочатку він жив у монастирі в Пісідоні, що був на горі Олімп, а пізніше прийняв велику схиму – заприсягся позбавити себе практично всього і вирушив на гору Афон, де провів 15 років відлюдником. З них 3 роки зберігав обітницю мовчання. Потім він 12 років провів у затворі, а потім прийняв подвиг стовпництва – жив на стовпі поблизу Солуні. Євфимій мав дар чудотворення: він лікував людей, позбавляв жінок безпліддя, допомагав подружжю знайти спільну мову.
Коли святий переселився на гору Перістера, на нього стали сходити божественні одкровення: він заснував чоловічу і жіночу обителі і 14 років був їхнім дияконом. Його мати і дружина прийняли постриг в одній із них. Помер Євфимій Солунський у 74 роки, його мощі перенесли в Солунь.
Лукіан Антіохійський був родом із сирійського міста Самосата і жив у III столітті. Він рано залишився сиротою і вирішив присвятити своє життя Богу: майно роздав жебракам, а сам пішов до сповідника Макарія в Едессу, щоб вивчати Святе Письмо.
За благочестя і поширення християнства серед іудеїв і язичників Лукіана зробили пресвітером Антіохійським. Але за часів імператора Максиміана почалися гоніння на християн – Лукіана схопили і привели на допит до царя. У своїй вірі пресвітер був непохитний, тож його кинули в темницю. Утім, святий і там продовжував проповідувати, але від тортур і голоду помер. Його тіло кинули в море, але через 30 днів дельфіни винесли його на берег, і християни змогли поховати святого.
Про священномученика Лукіана Києво-Печерського відомо мало. Скоріш за все він, як і інші Печерські святі, загинув від рук військ хана Батия, приблизно 1243 року. Мощі святого знаходяться в Дальніх печерах Києво-Печерської лаври.
Церковне свято 15 жовтня за старим стилем
За старим календарним стилем – день пам’яті мучеників Кипріяна та Юстини.
Про що говорять прикмети на 15 жовтня
Прикмети цього дня говорять про те, якою буде погода найближчим часом і як скоро настане зима:
вітер і дощ цього дня – зима буде холодною;
сніг випав – зима буде з сонцем і морозом;
іній на вікнах – найближчим часом буде гарна погода;
небо прояснилося – до заморозків;
листя з дерев опало – чекай холоду з дня на день;
кіт весь день гріється на сонці – скоро випаде сніг.
У народному календарі 15 жовтня – свято Юхим Осінній, Льняниця, Бджоляр. За повір’ям, цього дня засинає на зиму вся природа – і рослини, і комахи.
Що не можна робити 15 жовтня
Сьогодні, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто просить.
Лінуватися сьогодні не можна, за народним повір’ям потрібно обов’язково виконати три будь-які справи – це гарантує удачу в майбутньому. Але традиції забороняють у цей день прати і лагодити зламані речі – кажуть, що інакше вони довго не прослужать.
Що можна робити 15 жовтня
У святих Євфимія і Лукіана просять захисту від усякої нечисті та зцілення від фізичних хвороб і душевних ран.
Цього дня традиційно займаються підготовкою до зими: перевіряють речі, запасаються продуктами.
15 жовтня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Дмитро, Юхим, Афанасій, Лук’ян, Денис, Іван.
За старим стилем іменини святкують Петро, Андрій, Давид, Костянтин, Федір, Борис, Іван, Михайло, Василь, Георгій.