Цими вихідними в країнах Центральної та Східної Європи пройшов шторм “Борис”, спричинивши сильні зливи та повені. Найбільших збитків від негоди зазнали Австрія, Чехія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина. Деякі села опинилися під водою, щонайменше 8 людей загинули, є зниклі безвісти.
РБК-Україна в матеріалі нижче зібрало все, що відомо про наслідки потужної повені у країнах Європи.
Австрія
Найбільше від негоди в країні постраждала федеральна земля Нижня Австрія. Там під час операції з порятунку громадян від повені загинув один пожежник.
До ліквідації наслідків залучили понад 25 000 працівників екстрених служб за підтримки близько 2400 солдатів. Військові використовували гелікоптер Black Hawk для транспортування великих мішків з піском і гравієм для зміцнення ослаблених дамб.
Особливо критичною сталася ситуація на річці Камп, де були значні повені. Крім того, в місті Санкт-Пельтен (Нижня Австрія) теж прорвало дамбу. Вся територія населеного пункту затоплена. Громада створила аварійні притулки.
“Це виняткова ситуація, з якою ми ніколи раніше не стикалися”, – заявила прем’єр-міністр Нижньої Австрії Йоганна Мікл-Ляйтнер.
У самій столиці Відні також напружена ситуація. Територія, що оточує Відень, була оголошена зоною лиха, місцева влада каже про “безпрецедентну екстремальну ситуацію”.
При цьому річка Відень, яка зазвичай спокійно тече, перетворилася на стрімкий потік і затопила велосипедні доріжки та вулиці. Також затоплені колії деяких маршрутів метро, частково призупинено роботу його двох ліній. Принаймні одна автомагістраль затоплена. Рух потягів в Австрії також сильно порушено.
Своєю чергою прем’єр-міністр Нижньої Австрії висловила сподівання, що зменшення кількості опадів у понеділок увечері все ж має принести “невеликий перепочинок”.
Ситуацію прокоментував і канцлер Австрії Карл Негаммер, який на вихідних провів засідання кризового штабу.
“Ситуація залишається серйозною, і ситуація – особливо в Нижній Австрії – надзвичайно складна. Тисячі пожежників та інших екстрених служб борються з повенями. Сили з ліквідації наслідків стихії працюють дуже злагоджено, в тому числі в усіх землях”, – написав він у соцмережі Х.
Польща
Драматичною склалася ситуація і в Польщі. Прем’єр-міністр Дональд Туск, який подорожував у райони повені на південному заході, підтвердив загибель однієї людини та оголосив стан стихійного лиха.
Виступаючи з міста Клодзко, одного з найбільш постраждалих районів, Туск сказав, що 1600 людей у цьому районі були евакуйовані. За його словами, загалом 17 000 людей у цьому районі знеструмлені, а частково супутникові зв’язки Starlink використовуються для підтримки сигналу мобільного телефону та підключення до Інтернету. Своєю чергою мер Клодзко вже заявив, що його місто “програло битву” з повенями і ситуація стала “критичною”.
На південному заході країни повінь на річці Бяла прорвала дамби та укріплення в містах Глухолази та Ладек-Здруй. Для допомоги в рятувальних роботах у Вроцлаві був направлений гелікоптер.
Тисячі людей довелося вивезти в безпечне місце, багатьох жителів довелося евакуювати з дахів будинків. Влада залучила до допомоги армію. Рух поїздів між Польщею та Чехією призупинено. Польсько-чеський прикордонний пункт Голковіце був закритий у суботу.
Інститут метеорології та водного господарства повідомив, що в польському місті Водзіслав-Шльонський прорвано дамбу. Потік води зруйнував щонайменше один будинок. У цьому ж населеному пункті обвалився міст.
“Військові, які підтримують місцеве населення, відрізані від сухопутного шляху назад”, – заявили в Міноборони Польщі.
У місті Ґлухолази, розташованому на південному заході, влада заявила, що місцева річка вийшла з берегів і затоплює місто.
Водночас у Кракові, другому за величиною місті Польщі, жителям запропонували мішки з піском для захисту від повеней.
Чехія
Найбільше опадів випало в Чеській Республіці, де в деяких регіонах лише за три дні випала тримісячна кількість опадів. Кілька людей вважаються зниклими безвісти. Триває евакуація з затоплених населених пунктів.
Найгіршою склалася ситуація у двох північно-східних регіонах. Затоплені будинки в чеському місті Есеник. Воно повністю відрізане, адже під водою опинилися дороги та залізничні колії, вода зносить будинки.
Повінь у Чехії призвела до евакуації, зокрема в місті Опава до 10 000 людей із населення приблизно 56 000 попросили переїхати на висоту. При цьому загалом 260 000 домогосподарств у по всій країні залишилися без електроенергії. У столиці Празі були підняті протипаводкові бар’єри.