У суботу зранку, 14 січня, Київ укотре зазнав ракетного обстрілу. Серед інших подібних атак ця відрізнялася відсутністю повітряної тривоги. Спочатку в Повітряних силах це пояснили балістичними ракетами, які застосувала Росія, а потім з’ясувалося, що обстріл здійснювався зенітними ракетними установками С-400. Згодом експерти з Defense Express встановили, що йдеться про модифіковані під роботу по наземних цілях ракети 48Н6ДМ.
Варто зазначити, що російські військові вже давно і регулярно обстрілюють українське прикордоння та міста вздовж лінії фронту зенітними ракетами, але на таку відстань вони долетіли чи не вперше (відстань від білоруського кордону до Києва 150 км по прямій, а від кордону з Росією у Брянській області – 200 км).
OBOZREVATEL розбирався, що це за ракети і чого у зв’язку з цим очікувати українцям.
Що таке С-300
С-300 – це сімейство радянських зенітно-ракетних систем середнього радіуса дії. Залежно від конкретного типу установки і ракет-перехоплювачів максимальна дальність ураження повітряних цілей може сягати до 300 км.
Також на етапі розробки системи було передбачено можливість роботи по наземних цілях. Але в такому разі, за словами фахівця з Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба підполковника Сергія Нечитайла, ударна відстань для ракет С-300 становить лише 25-30 км, що обумовлено необхідністю радіонаведення ракети на ціль. Тобто дальність стрільби обмежена дальністю радіовидимості.
Що за ракети 5В55
Найбільш поширеними ракетами для зенітних систем С-300 є ракети 5В55, дальність ураження повітряних цілей якими становить до 75 км, а вага бойової частини – 133 кг. По наземних цілях, як вже зазначалося, далі 30 км вони долетіти не можуть, але й цього достатньо, щоб тероризувати такі великі міста, як Харків, Миколаїв, Херсон та Запоріжжя.
Водночас експерти профільного військового видання Defense Express стверджують, що доведена дальність пуску ракет 5В55 по наземних цілях становить 120 км і літають ці ракети по балістичній траєкторії (очевидно, йдеться про якусь нову. Раніше невідому, модифікацію). Тобто, розмістивши пускові установки С-300 на території Білорусі, російські військові можуть тримати під прицілом українські міста на умовній лінії Ковель – Сарни – Коростень, а нинішня українська система ППО проти них безсила.
Військовий оглядач Денис Попович в ефірі каналу “Еспресо” пояснив, що коли зенітними ракетами б’ють по наземних цілях, то це удар не по певних позиціях, а удар по місту. Тому що специфіка роботи такої ракети полягає в тому, що вона створює хмару вражаючих елементів.
У випадку ракети 5В55 це 133 кг сталевих кубиків розміром приблизно 1×1×1 см кожен, які розлітаються на десятки метрів від епіцентру вибуху. Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону 14 січня назвав такі дії росіян тероризмом, адже від обстрілів такими ракетами українських міст найбільше страждає саме цивільне населення.
За даними Міноборони України, на залишках у російської армії понад 6 тисяч ракет до систем С-300. Скільки саме з них було і ще буде модифіковано до балістичної версії – невідомо.
Що таке С-400
С-400 – це російська зенітна ракетна система середнього і великого радіуса дії. Вважається зенітним ракетним комплексом нового покоління. Створений для ураження всіх сучасних і перспективних засобів повітряно-космічного нападу включно з балістичними ракетами.
До недавнього часу фактів застосування ракет з установок С-400 по наземних цілях зафіксовано не було. Вперше елементи таких ракет виявили в грудні 2022 року. Такі ж уламки були знайдені і після обстрілу Києва 14 січня 2023 року.
Видання Defense Express з власних джерел отримало фото уламків цих зенітних ракет, які завдяки нанесеному маркуванню дозволяють без жодних варіантів їх ідентифікувати як 48Н6ДМ.
Що за ракети 48Н6ДМ
На відміну від ракет 5В55, з якими мали справу раніше, ракета 48Н6ДМ має більшу бойову частину і більшу дальність польоту – 180 кг і 250 км по повітряних цілях відповідно.
Директор Defense Express Сергій Згурець стверджує, що доведена дальність пуску 48Н6ДМ у ролі ракети “земля – земля” становить від 230 км і летить вона також по балістичній траєкторії, долаючи відстань 200 км за одну-дві хвилини.
Ця зона ураження дозволяє з території Білорусі обстрілювати такі міста, як Київ, Житомир, Рівне, Луцьк і навіть Львів.
Наприклад, обстрілювати Київ армія РФ може з білоруського військового аеродрому “Зябрівка”, який розташований під Гомелем усього за 170 км від столиці України.
Столицю України росіяни можуть також тримати під прицілом із території Брянської області Росії, звідки до Києва трохи більше 200 км.
Скільки таких ракет на залишках у російської армії, наразі невідомо.
Чого очікувати українцям
Найгірше те, що використання зенітних ракет для ударів по землі передбачає їх пуск по балістичній траєкторії, проти чого українська система ППО наразі безсила.
Як відомо, балістична траєкторія польоту ракети нагадує параболу. Маршовий політ балістичної ракети відбувається на надвеликій висоті (до 50 км та більше) з виходом на навколоземну орбіту, а ударну частину польоту така ракета проходить на високій швидкості майже під прямим кутом до поверхні, тому її важко вчасно виявити і ще важче перехопити.
Та навіть у випадку ураження балістичної ракети немає жодної гарантії ефективного виведення з ладу її бойової частини – у більшості випадків боєголовка все одно впаде на землю й вибухне, тому що “класичні” зенітні протиракети заточені під ураження тіла ракети, а не її боєголовки.
Ефективно протистояти балістичним ракетам може ЗРК Patriot PAC-3 (третього покоління). Його протиракети працюють у такий спосіб, що стріляють попарно: одна ракета наводиться прямо на боєголовку ракети і детонує під час безпосереднього контакту з нею, а друга ракета виявляє вцілілі уламки і знищує їх. Так балістична ракета повністю знищується у повітрі разом із боєголовкою.
Україна вже очікує одну батарею ППО Patriot, однак досі так і не було оголошено, про яку саме модель йдеться: PAC-2 (проти літаків, дронів і крилатих ракет) чи PAC-3 (проти балістичних ракет).
Тому наразі єдиним ефективним засобом протидії таким обстрілам, який без попередження мав місце зранку 14 січня, є знищення пускових установок С-400 і С-300, а також складів із ракетами 48Н6ДМ і 5В55 на ворожій території – чи то територія Росії, чи Білорусі.
А громадянам України, особливо у прикордонних регіонах, потрібно максимально серйозно ставитись до потенційної небезпеки і не нехтувати сигналами повітряної тривоги.