В Україні в результаті моніторингу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та розслідування Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) вдалося не лише виявити незаконне збагачення низки чиновників, а й навіть через суд забрати майно.
OBOZ.UA проаналізував десятки справ Вищого антикорупційного суду за матеріалами САП та НАЗК, знайшов їхніх учасників, а також майно, що, як визнав суд, було придбане за необґрунтовані доходи. Цього разу ми розкажемо про незаконне збагачення кількох митників.
Маєток матері та борг від бізнесмена
Начальник митного поста “Укрпошта” Київської митниці Руслан Фірсов торік у середньому заробляв 42,7 тис. грн (і це до оподаткування), його дружина Лідія, вже колишня співробітниця Київської митниці, задекларувала за минулий рік дохід у 97 тис. грн (перестала працювати з березня 2023-го). У митника також є мати-пенсіонерка – Тетяна Юріївна. Її пенсія – 5,1 тис. грн на місяць. Усі заощадження родини – трохи більше ніж 5 тис. доларів. Здавалось би, звичайна родина митників із відносно середнім доходом.
Враження про матеріальний стан родини Фірсова змінилось у квітні 2023-го. Тоді мати-пенсіонерка митника купила будинок площею 285 квадратів у елітному передмісті Києва (розташований на території садівницького товариства “Острів”), ще й на берегу Дніпра. Офіційна вартість такого маєтку – понад 8,5 млн грн. При цьому на OLX будинок площею майже вдвічі меншою продається за 14,7 млн грн.
Після перевірки декларації покупкою зацікавилися правоохоронці. До цього жінка понад 20 років володіла будиночком у Бучі й, згідно з декларацією, на її ділянці в тій же Бучі будують маєток площею понад 552 кв. м.
OBOZ.UA вдалося знайти придбаний будинок на 285 кв. м. Виявилось, що на території маєтку розташований басейн, а поряд – пришвартовано катер. У САП впевнені, що за дорученням митника мати придбала маєток на берегу Дніпра. А тепер митник живе там зі своєю дружиною. Правоохоронці встановили, що дружина чиновника починаючи з травня 2023 року постійно здійснює покупки у магазинах, які розташовані поблизу будинку, користується послугами найближчого відділення ТОВ “Нова Пошта”, оплачує послуги з охорони будинку.
Матір митника, якщо вірити його деклараціям, мала б бути доларовою мільйонеркою. У 2022-му вона подарувала синові квартиру площею майже 120 кв. м у Києві. Тоді у правоохоронців не виникло запитань. Однак щодо покупки маєтку пенсіонеркою, яка отримує щомісячно 5,1 тис. грн від ПФУ, все-таки питання постали. За версією САП, щоб пояснити покупку, жінка підписала договір на позику 375 тис. доларів у бізнесмена Геворга Хачатряна. Навіщо пенсіонерці, яка вже має будинок у Бучі, на території якого зводять маєток, купувати ще одну елітну нерухомість? Головне ж запитання – як жінка із сукупним доходом за 2023 рік у 62,2 тис. грн і заощадженнями у 2,2 тис. грн змогла взяти в борг 375 тис. доларів (!). При тому на жінку ніколи не були оформлені компанії, вона, згідно з даними з реєстрів, ніколи не володіла, не керувала жодною фірмою.
Маєток Вищий антикорупційний суд визнав придбаним за необґрунтовані доходи. Суд вирішив його конфіскувати, але зараз справа перебуває в апеляційній інстанції. Крім того, судячи з того, що Фірсов не публікував декларацію після звільнення, він усе ще працює у Київській митниці.
Одесит і квартира матері
Одесит Віктор Ткаченко працював на митниці впродовж багатьох років. Десять років тому він був заступником начальника відділу митного поста “Одеса-порт”, а завершив свою кар’єру торік уже на посаді начальника відділу митного оформлення посту “Одеса-автомобільний”. Ткаченко, як і його дружина, вже пенсіонери. Вона працювала у Пенсійному фонді, він – майже всю кар’єру будував на Одеській митниці. Зразкова родина чиновників має незначні заощадження: дружина задекларувала близько 9 тис. доларів та 83 тис. грн – все розміщено на банківських рахунках. Після початку повномасштабної війни жінка переїхала до Німеччини.
Кар’єру пану Ткаченку зіпсувало Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Виявилось, що кілька років тому митник оформив на свою матір 1939 року народження квартиру площею 121,5 квадрата в одному з найдорожчих будинків та два паркомісця загальною площею з однокімнатну квартиру (38,5 квадратів). У правоохоронців виникли сумніви, що його на той момент 81-річна мати, яка вже багато років перебуває на пенсії й офіційно не має грошей навіть на комуналку (оформила субсидію), могла б придбати собі трикімнатну квартиру в елітному будинку.
Митник також не міг заробити на квартиру, яку оформили на матір. Річ у тому, що з 1994-го він офіційно заробив значно менше, ніж коштує квартира. Тільки офіційно покупку літньої матері оцінили у 2,8 млн грн. Одразу після оформлення житла митник знайшов будівельників та організував ремонт.
“Відповідач після придбання квартири організував її ремонт, особисто заводив та виводив ремонтників, супроводжував завезення будівельних матеріалів”, – йдеться у матеріалах справи. Щойно ремонт завершили, матір переоформила квартиру на митника. Тоді він і задекларував “подарунок у негрошовій формі”. Вищий антикорупційний суд визнав ці доходи необґрунтованими, їх можуть стягнути.
Митник оформив машину на матір
Андрій Морару, який, імовірно, й досі обіймає посаду начальник управління міграційного контролю ДМС Україні в Одеській області, у своїй декларації за 2023-й вказав лише дві земельні ділянки. Жодної іншої нерухомості чиновник не задекларував. При тому в декларації треба вказувати навіть те житло, яке надано в безоплатне користування, чи орендоване. Якщо вірити документу, Морару мав би жити на своїй земельній ділянці.
Водночас його дружина торік стала власницею прикрас та аксесуарів на мільйони гривень. У січні вона задекларувала Rolex вартістю пів мільйона гривень, у березні на її пальці з’явилась каблучка та браслет із білого золота з діамантами Cartier загальною вартістю 2,5 млн грн. Раніше жінка працювала у Головному управлінні держгеокадастру в Одеській області, а тепер офіційно безробітна, але декларує біткоїни на 57,7 млн грн.
Митнику пощастило не тільки з багатою дружиною-колишньою чиновницею. Як з’ясували у НАЗК, його матір-пенсіонерка мала б бути мільйонеркою – вона придбала собі авто вартістю 5,6 млн грн. Хоча у САП вважають, що насправді авто на матір оформив митник. “Під час вживання заходів щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їхньої необґрунтованості виявлено факт набуття 25.04.2023 матір’ю автомобіля Mercedes-Benz G 400 D 2023 р.в., вартістю 5 647 926,68 грн в інтересах свого сина, який опосередковано вчиняв із таким активом дії, тотожні за змістом праву розпорядження ним”, – йдеться в матеріалах справи. Цей актив суд визнав необґрунтованим, його стягнули у державний бюджет. Проте це лише одне авто, а скільки насправді необґрунтованих активів має митник, можна тільки здогадуватись.
Варто зазначити, що моніторинг НАЗК не завжди допомагає виявити порушників. Наприклад, із декларації нардепа Анатолія Урбанського “зникли” біткоїни на мільярди гривень. І це вже не кажучи про низку вкрай підозрілих декларацій чиновників МСЕК, де перелік майна та автівок аж ніяк не відповідає розмірам заощаджень та заробітної плати. Здебільшого уважно аналізують декларації та знаходять необґрунтоване майно вже після того, як чиновника “беруть на гарячому” під час отримання хабаря.