
Евакуювати об’єкти культурної спадщини, що належать до Державного музейного фонду, немає куди.
Як інформує УП.Життя, про це 11 квітня на брифінгу у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій розповіла заступниця міністра Галина Григоренко.
Бракує площ для зберігання переміщених цінностей
За словами журналістки УП.Культура, посадовиця зазначає, що для переміщених культурних цінностей потрібні великі площі для зберігання – 19 тисяч кубічних метрів. У розпорядженні міністерства є лише приміщення площею 500 кубічних метрів.
Скільки цінних об’єктів на загроженій території
Григоренко також зазначила, що всього на прифронтових територіях нараховують 6 мільйонів об’єктів рухомої культурної спадщини.
Міністерство проводить перемовини з Фондом держмайна для надання потрібних приміщень. А також домовляється з обладміністраціями для виділення заробітніх плат людям, що обслуговуватимуть їх.
В МКСК переконані, що музейники та держкерівники побоюються проводити евакуацію, щоб не “посіяти паніку” серед населення.
“Області часто нам говорять: “У нас же більш-менш спокійно. Не турбуймо людей, не створюймо додаткових витрат. Тому що після перемоги все одно будуть питання: хто витрачав гроші на переміщення, а чи це було виправдано”.
Тому всі посадові особи беруть на себе частину відповідальності, там де є певне невизначеності в законодавстві. Тому ми тут тісно працюємо з областями і намагаємося пояснити, що той “час X” вже настав”, – розповіла Григоренко.
Які музеї евакуюватимуть у квітні
Заступниця міністра культури поділилася актуальною інформацією про евакуацію музейних колекцій, що відбудуться у квітні:
- три музеї Сумської області буде переміщено
- третя черга експонатів з 7 музеїв Миколаївщини буде переміщена (близько 4 тисяч об’єктів)
- об’єкти Чернігівської області
- переміщення експонатів з 12 музеїв Харківщини (приблизно 42 тисячі об’єктів)
- понад 3 тисячі об’єктів перемістять із Запорізької області
- четверта хвиля переміщення з Одеси та області (близько 3600 об’єктів)
Також бракує реставраторів і музейників
Заступник міністра Сергій Бєляєв, який також був присутній на брифінгу, пояснив, що з евакуацією не поспішають і через недостатню кількість реставраторів: “В країні дійсно бракує реставраторів і порядка 27% фахівців з музейної справи або виїхали, або покинули цю сферу під час повномасштабного вторгнення, тобто не вистачає і фахівців теж для цього. Тому тут пришвидшувати цей процес – означає нашкодити Державному музейному фонду і самим предметам, які ми хочемо зберегти”.
Детальнішої інформації щодо евакуації цінностей із загрожених музеїв в міністерстві не надають, посилаючись на те, що дана інформація засекречена грифом “Для службового користування”.
Збереження культурної спадщини
На початку жовтня 2024 року запрацювала публічна база даних “Викрадена спадщина”, започаткована ГУР МО України спільно з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України і представниками експертного середовища.
Вона містить відомості про викрадені державою-агресором українські витвори мистецтва, культурні цінності, знищені ворогом археологічні пам’ятки, пограбовані музеї, а також інформацію про причетних до цього осіб.
Міністр культури Точицький повідомляв, що Росія викрала понад 1,7 млн українських цінностей з окупованих територій і торгує ними на чорному ринку.