Палата представників США ухвалила закон про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA), але він не містить норми щодо продовження терміну дії закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні, повідомила посол України в США Оксана Маркарова.
«У цьому році законопроєкт NDAA, затверджений Сенатом, містив положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз, і посольство активно адвокатувало його, однак законопроєкт, затверджений Палатою представників не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроєкту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті Stand with Ukraine Act», – написала вона у фейсбуці.
За її словами, щодо України документ містить такі основні положення:
- статтею 1303 продовжується дія заборони на використання будь-яких коштів на дії, які б могли призвести до визнання суверенітету Росії над окупованими регіонами України;
- статтею 1534 Міністру оборони США доручається опрацювати можливість створення центру передового досвіду із підтримки розробки та вдосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Серед функцій такого центру – сприяння співпраці Пентагону з іноземними партнерами, включаючи Україну, для визначення кращих практик, інструкцій, стандартів і контрольних показників.
- статтею 6411 директору національної розвідки, державному секретареві і міністру фінансів доручається подати до комітетів Сенату і Палати представників з питань розвідки, закордонних справ, збройних сил, юридичних питань, фінансових питань та з асигнувань доповідь про фінансування РФ актів міжнародного тероризму. Зазначена доповідь нетаємна, однак може містити таємні додатки.
Посол нагадала, що Сенат США, як очікується, має схвалити NDAA наступного тижня.
У квітні 2022 року Сенат США одноголосно схвалив законопроєкт, який дозволяє президенту Джо Байдену використати програму ленд-лізу для спрощення відправки військової допомоги Україні та країнам Східної Європи. Востаннє програма діяла під час Другої світової війни, коли американська військова допомога вирушала супротивникам нацистської Німеччини, насамперед Великій Британії та СРСР.
Закон США про ленд-ліз для України набув чинності у жовтні 2022 року. Його дія могла продовжуватися.
США надають військову допомогу Україні за такими програмами –Ініціатива сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), іноземне військове фінансування (Foreign Military Financing, FMF) та вилучення із запасів зброї США (Presidential Drawdown – PDA).
За даними Держдепу, від початку повномасштабного вторгнення РФ станом на початок грудня США надали Україні приблизно 61,4 мільярда доларів у вигляді військової допомоги. Зокрема, з серпня 2021 року Вашингтон 55 разів скористався програмою PDA на загальну суму приблизно 31,7 мільярда доларів.