Президент Володимир Зеленський запропонував законодавчо закріпити поняття “олігарх”, щоб, за його словами, боротися з цими самими олігархами шляхом їх перетворення в звичайних бізнесменів.
Втім, спостерігачі в цій ідеї відразу побачили підступ, запідозривши, що насправді тут є політичний підтекст.
Наприклад, популярна версія: в Офісі президента хочуть за допомогою антиолігархічного закону перекрити шлях ряду осіб, перш за все, Петру Порошенко на майбутні вибори президента.
Тільки великий бізнес
Як повідомив сам Зеленський, ідея закону проти олігархів належить йому. На засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Зеленський запропонував розробити законодавчий акт РНБО і своєму Офісу у співпраці з Антимонопольним комітетом.
Необхідність прийняття такого закону Зе пояснює боротьбою з впливом олігархату “на вибори, на економіку, на закони, на Верховну Раду”. “Цього допускати більше не можна”, – зазначив президент.
“Вважаю, що сьогодні це один із пріоритетів – розробити базовий законопроект про статус олігарха в нашій країні: що буде з такими людьми, які будуть вводитися санкції, як олігархи будуть перетворюватися в бізнесменів”, – наполягає Зе, уточнюючи, що “великий бізнес, як і будь-який бізнес в Україні “влада готова підтримувати.
На прицілі – Порошенко?
Офіційній версії повірили не всі. Альтернативну запропонував народний депутат восьмого скликання Вадим Денисенко. На його думку, в ОП хочуть за допомогою закону обмежити політичну діяльність, перш за все, лідера “Євросолідарності” Порошенка. Нагадаємо, Зеленський, увійшовши в образ націонал-патріота, став прямим конкурентом екс-президента в його електоральній ніші.
Тому версія про боротьбу з Порошенком заслуговує на увагу.
“Головною новелою закону про олігархів, який анонсували на засіданні РНБО, стане заборона тим самим олігархам брати участь у виборах, і, можливо, у фінансуванні партій … У Офісі вважають, що це не тільки допоможе перемогти Порошенка, а й покаже, що Зеленський відірвався від Коломойського “, – написав Денисенко на своїй сторінці в Фейсбуці.
У коментарі, який дав “Страні” з приводу закону радник глави Офісу президента Михайло Подоляк також видно прямий натяк на Порошенка: “справа не в тому чи іншому прізвищі, а в цілому – в можливостях олігархів купувати собі частину держави. Іноді у вигляді міністрів, частіше у вигляді депутатських фракцій, майже завжди – у вигляді фрагментів тих чи інших силових структур. Іноді, правда, трапляються взагалі катастрофи, коли олігарх купує собі посаду президента (з усіх українських президентів олігархом був тільки Порошенко – ред.) і потім п’ять років особисто відбиває витрати і вкладення “.
У президентській партії “Слуги народу” стверджують, що Порошенка можна вважати олігархом з усіма витікаючими наслідками.
“Олігарх в моєму розумінні – це людина, яка має вплив на політичні та економічні процеси, політичні ж партії, а також володіє медіа. У нас є класичний олігарх – Порошенко, на якого записані різні бізнеси, а також політична сила “Євросолідарності”, телеканал “Прямий”, – коментує народний депутат від СН Олександр Качура “Страні”, який входить в парламентський комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
При цьому він спростовує припущення, що закон буде прийматися “під Порошенка”.
“Щоб не потрапити під закон, потрібно просто перестати бути олігархом”, – зазначив народний обранець, який підтримує ідею президента про антиолігархічне законодавство.