Зняти всіх обмежень на тип зброї, яку Україна може отримати від США та використовувати у війні проти РФ — таким може бути один із пунктів стратегії Дональда Трампа щодо України у разі його обрання на виборах президента, переконаний колишній державний секретар США Майк Помпео.
У ролі головного дипломата США Помпео працював в адміністрації Трампа за часів його першого президентства (очолював Державний департамент США у 2018−2021 роках).
25 липня він опублікував колонку під назвою Мирний план Трампа для України у впливовому виданні The Wall Street Journal. Співавтором цього тексту разом з Майком Помпео є Девід Урбан, колишній старший радник президентської кампанії Трампа в 2016 році, нині директор компанії BGR Group та радник Torridon Law.
Протягом останніх років Майк Помпео неодноразово — зокрема в інтерв’ю NV — намагався довести свою особисту думку про те, що Трамп може бути корисним для України президентом у разі свого переобрання на другий термін.
Схожі тези він озвучує і в новій колонці, написаній разом з Урбаном.
«Експерти стверджують, що якщо Дональда Трампа буде переобрано, він припинить допомагати Україні, віддасть її територію [Росії] та вестиме справи безпосередньо з Володимиром Путіним, щоб нав’язати ганебний „мир“ Україні. [Однак] немає доказів того, що така капітуляція буде частиною політики Трампа як президента, натомість багато що свідчить про протилежне», — пишуть автори колонки. Зокрема вони нагадують, що саме Трамп у 2017 році скасував ембарго на постачання летальної зброї в Україну, дозволивши поставку ракет Javelin.
Помпео і Урбан стверджують, що війну Росії проти України нібито уможливила слабкість адміністрації Джо Байдена, тоді як «Трамп міг би відновити мир завдяки силі».
Далі автори озвучують сім гіпотетичних пунктів, які, на їхню думку, Трамп міг би втілювати як «успішний план для України»:
- Вивільнити енергетичний потенціал Америки. «Це розігріє економіку США, знизить ціни [на нафту й газ] та скоротить бюджет Путіна на воєнні злочини», — пишуть автори колонки.
- Відновити зв’язки з Саудівською Аравією та Ізраїлем і співпрацювати разом з ними проти Ірану. «Це стабілізує Близький Схід, полегшить кризу в Газі та відкриє нові можливості для Саудівської Аравії, щоб приєднатися до США у витісненні Росії з глобальних енергетичних ринків», — вважають Помпео та Урбан.
- Запровадити реальні санкції проти Росії. «Санкції адміністрації Байдена добре звучать на папері, але є порожніми. Міністерство фінансів, наприклад, звільняє російські банки від санкцій США, якщо їхні транзакції пов’язані з виробництвом енергії — що є найважливішим джерелом доходу для військової машини Кремля», — наголошують автори колонки.
- «Розкачати» оборонну промисловість США. «Ми маємо показати нашим противникам, особливо Росії та Китаю, що вони не можуть конкурувати з обороноздатністю США. Економіка Росії менша за економіку Техасу. Ми не можемо дозволити Китаю зрівнятися [з Америкою] і перевершити США», — йдеться у тексті.
- Вдихнути «нове життя» в НАТО. «Це включає в себе зобов’язання європейців платити свою справедливу частку [на оборонні витрати]. Настав час підняти планку витрат до 3% валового внутрішнього продукту для країн-членів» [наразі ще не всі члени НАТО досгяли навіть 2%-рівня таких витрат — прим. ред.].
- Створити програму ленд-лізу для України на 500 мільярдів доларів. «Замість того, щоб обтяжувати платників податків США додатковими рахунками, краще дозволити Україні позичити стільки, скільки їй потрібно, щоб купити американську зброю, аби перемогти Росії. Саме так ми допомагали Британії у Другій світовій війні до Перл-Харбора. Саме так ми можемо надіслати чіткий сигнал Путіну, що він ніколи не переможе», — переконаний Помпео.
- Скасувати всі обмеження на типи зброї, які може отримувати та використовувати Україна. «Це відновить позицію сили, з якою рахуватиметься Путін, і це означатиме, що війна має закінчитися. Він зіткнеться зі зростанням затрат [на війну] і не матиме жодних шансів на подальші вигоди», — вважають автори колонки.
Помпео та колишній радник Трампа Урбан вважають, що саме такі кроки нібито сформують умови для славнозвісної «угоди», про яку неодноразово говорив Трамп: «Війна негайно припиняється. Україна нарощує значні сили оборони, щоб Росія більше ніколи не нападала. Ніхто не визнає російської окупації та заявленої анексії будь-яких територій України — так само, як ми ніколи не визнавали радянського „приєднання“ держав Балтії і не визнавали Східної Німеччини до 1974 року. Крим демілітаризовано. Україна відновлюється за рахунок репарацій із заморожених резервів Центрального банку Росії, а не коштами платників податків США», — малюють автори колонки гіпотетичні обриси такого «плану Трампа».