Після церемонії, присвяченої 80-річчю висадки військ у Нормандії, президенти США Джо Байден та Франції Еммануель Макрон провели переговори. Під час зустрічі говорили два лідери, зокрема, й про Україну і про важливість продовження допомоги українському народові, що захищається від повномасштабної агресії РФ.
Серед досягнутих домовленостей – підтримка використання прибутку від заморожених російських активів Україні. Про це йдеться в офіційній заяві, що з’явилася на сайті Білого дому.
Байден та Макрон, як зазначено у релізі, рішуче засудили війну Росії проти України та знову підкреслили, що не визнають спроб РФ анексувати суверенну територію України усупереч міжнародному праву та статуту ООН.
Окрім того, обох лідерів непокоїть “безвідповідальна ядерна риторика Росії та ігнорування режимів контролю над озброєннями”, які вони назвали неприйнятними.
На цьому тлі і Франція, і США ще раз підтвердили совю незмінну підтримку права України на захист свого суверенітету та територіальної цілісності та засвідчили наміри і надалі надавати їй “політичну, безпекову, гуманітарну та економічну допомогу”.
“Сполучені Штати та Франція підтверджують свою підтримку всеосяжного, справедливого та міцного миру, що базується на принципах міжнародного права, і продовжуватимуть співпрацювати з партнерами та союзниками для координації зусиль щодо надання допомоги, щоб дозволити Україні повністю реалізувати своє право на самооборону, як зазначено у статті 51 Статуту ООН”, – йдеться у релізі Білого дому.
Водночас і Байден, і Макрон зійшлися на тому, що підтримку України необхідно посилювати, адже на карту поставлено євроатлантичну безпеку загалом. Наразі лідери США та Франції вирішили активізувати роботу “артилерійської коаліції” для підтримки українського війська як нині, так і в довгостроковій перспективі. А також – оголосили про підтримку передачі прибутку від російських активів на Заході на потреби України.
“Франція та Сполучені Штати є співголовами артилерійської коаліції в Контактній групі з питань оборони України та мають намір зробити нові кроки для надання необхідної підтримки Україні на поточному етапі та в довгостроковій перспективі. Франція та Сполучені Штати як і раніше сповнені рішучості розвіяти будь-яке хибне уявлення про те, що час на боці Росії; президенти зобов’язуються підтримувати зусилля в рамках Європейського Союзу та Великої сімки, спрямовані на спрямування надзвичайних прибутків від знерухомлених російських суверенних активів на користь України відповідно до міжнародного права та наших відповідних правових систем і процесів прийняття рішень”, – зазначено у релізі.
Водночас два лідери занепокоєні тим, що Росія отримує озброєння від Ірану та Північної Кореї. Турбує їх і співпраця РФ з Китаєм та кількома іншими країнами, які постачають Росії матеріали та компоненти подвійного призначення для військової промисловості і відновлення російської оборонно-промислової бази, а відтак – для продовження війни проти України.
“Сполучені Штати та Франція підтримують дії щодо обмеження доступу до фінансових систем США та Франції для тих, хто бере участь у такій допомозі”, – йдеться у повідомленні.
Водночас, згідно з заявою за підсумками переговорів, Франція та Сполучені Штати поділяють спільне зобов’язання підтримувати роботу Організації з безпеки та співробітництва в Європі щодо виявлення та документування порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права російськими військами.