В Україні восени тарифи на газ можуть різко вирости, повноваження наглядової ради з іноземців в “Нафтогазі” розширять, а до наступного року повинні підготувати нову пенсійну реформу. Крім того, Кабмін зобов’язаний зберегти основні положення медичної реформи.
Про це йдеться в новому меморандумі з МВФ, на який вже погодилася України і який можуть офіційно підписати 9 червня.
Детальніше про те, як з-за нової угоди про кредити зміниться життя українців, пише OBOZREVATEL.
Головні умови: все, що потрібно знати
Тарифи на газ зростуть восени
Одне з найбільш “чутливих” умов – Кабмін повинен відмовитися від ПСО (спеціальні зобов’язання, в рамках яких встановлюють граничний тариф на газ). Тобто українці купуватимуть блакитне паливо за тими ж цінами, що і бізнес.
Влітку, як розповіли в “Нафтогазі”, це призведе до зниження цін. Зараз на біржах рекордно низькі ціни, і цілком можливо, що кубометр коштуватиме менше 3 грн. Але вже восени, з початком опалювального сезону, попит на газ зросте в Європі, закінчиться карантин, подорожчає долар, і тариф різко зросте.
Скільки буде в результаті коштувати газ – сказати складно, однак якщо уряд виконає умову МВФ, то без подорожчання не обійтися.
До вересня також повинні спростити процедуру зміни постачальника газу
Це також робиться для того, щоб порушити монополію на постачання блакитного палива населенню. Згодом такі нововведення повинні сприяти формуванню конкуренції.
Як розповів співрозмовник в Кабміні, також влада візьме на себе зобов’язання створити умови для того, щоб ефективніше стягувати комунальні борги. Як це буде працювати, поки невідомо. Один з варіантів – збільшення пені за прострочення.
Умови для банківської системи посилять
У закон про банки повинні внести поправки, які стосуються вимог до капіталу. Це вже до літа зроблять для того, щоб посилити процедуру ліквідації заборгованості пов’язаних осіб. Відповідні нововведення зобов’язані внести і в закон про Фонд гарантування вкладів. Для державних банків повинні розробити програму погашення проблемних кредитів (ті, що не повертають). Такі нововведення повинні затвердити вже в червні 2020 го.
“Нафтогазу” повернуть автономію
Ще одне важливе нововведення – наглядова рада НАКу повинен отримати свої старі повноваження, вони зможуть призначати главу наглядової ради без будь-яких умов з боку Кабміну. Логіка МВФ: Кабмін не повинен впливати на держпідприємство, інакше це створює корупційні ризики.
Медицина, пенсії, антимонопольний комітет і податкова
У меморандумі Україна також бере на себе зобов’язання завершити реформу і податкової і митної служб (вони з’явилися шляхом поділу УКРІНФОРМ, тепер повинні повністю сформувати територіальну структуру). Крім того, до кінця року необхідно створити інструменти для запуску другого рівня накопичувальної реформи (детальніше читайте тут), а в медичній реформі необхідно зберегти принцип “гроші йдуть за пацієнтом” (тобто фінансувати медичні послуги, а не місця в лікарнях).
“Це ті речі, які Україна повинна робити хоч з МВФ, хоч без МВФ. Це нам потрібно і це рух до кращого життя”, – сказав глава Кабміну Денис Шмигаль на засіданні уряду 3 червня.
Борги ростуть, але ситуація під контролем
Якщо сукупний борг України розділити на всіх жителів країни (за даними Держстату 41,9 млн чоловік), то кожен, включаючи немовлят і старих, повинен віддати по 50 тис. Грн. Так, за даними на квітень країна винна близько 2,1 тлрн грн.
І це при тому, що вся дохідна частина бюджету на цей рік – всього близько 1 млрд грн. Тобто, щоб погасити позики, потрібно кілька років поспіль віддавати все, що заробляємо.
Фінансовий аналітик Володимир Мазуренко розповідає: нові борги допоможуть нам обслуговувати те, що позичили раніше. При цьому аналітик налаштований досить оптимістично. Мовляв, проблем з держборгом не буде.
“У Маастрихтському угоді йдеться, що держборг вважається проблемним, якщо він перевищує 60% ВВП. У нас зараз більше 40% ВВП. У деяких країнах ЄС, в Португалії, наприклад, ця позначка вже перевалила за 130%. В оцінках експертів МВФ можна почути , що якщо держборг перевищує 50%, то можуть виникнути проблеми з обслуговуванням. У нас таких проблем немає “, – каже Мазуренко.
Колега Мазуренко Єгор Комов додає: щоб позбутися від кредитної залежності, є тільки один варіант – домогтися значно темпу зростання економіки. І в умовах світової кризи це практично неможливо.
“Економіка повинна рости швидкими темпами. Мінімум 5% в рік. Але зараз про це говорити зарано. Рецепти завжди одні й ті ж: реформа судової системи, боротьба з корупцією, детінізація, дешеві кредити, приватизація”, – говорить Мазуренко.
У 2020-му через нової світової кризи ВВП України за різними оцінками втратить близько 7%. Кредит МВФ – дешеві гроші (ставка близько 2,6% річних), який дадуть можливість без особливої турбуленции пройти складні часи. Однак до тих пір, поки економіка буде залишатися слабкою і нестабільною, розраховувати на вихід з боргової петлі не доводиться.